Pvc zemin kaplamaları

PVC zemin kaplamaları, sistemlerinin pazar payı hem Türkiye'de hem de Dünya'da hızla yükselmektedir. Bunun oluşmasını sağlayan faktörler; alanında teknolojinin ilerlemesi ve üretilen ürünlerin kalitesinin yüksek seviyelere ulaşmasıdır, Artık bireyler de kaliteli ürün tercihinde hassas davrandıkları için bu ürünlerde oluşan müşteri memnuniyeti sayesinde bilhassa Avrupa'da olmak üzere ticari ortamlardaki pazar payı ciddi bir yere gelmiştir.

Türkiye'deki pazar payı ise henüz istenen düzeyde olmasa da artış içerisindedir. Bu payın gelecekteki birkaç sene içerisinde yükseleceği düşünülmektedir. Bu yükselmeyi yavaşlatan tek etken ticari kaygılardır. Ticari kaygılardan ötürü sektöre yeterli teknoloji ve niteliğe sahip olmayan ürünler sokulmaktadır. Diğer ticari grup ürünlerde olduğu gibi ürünlerinde de hijyen, bakımının kolay olması ve sağlamlık önemlidir. Bütün ihtiyaçların üstünde kalınlığa sahip, gerçek saf PVC'den oluşan ya da az bir oranda katkı materyali bulunduran aşınma yüzeyleri ile ticari tip yer kaplamaları neredeyse bütün kullanım yerlerinde yüksek miktarda Pvc zemin kaplama sağlamlık göstermektedir.

Sağlık, eğitim, ev, endüstri, ofis, mağaza gibi değişik sektörlerde, bütün mekanların gereksinimine uygun malzemesi çözümleri ile bütün ihtiyaçlara yanıt verebilmek amacıyla, Zemin döşemesi yaptırmak istiyoruz ve araştırma yaparken ilk aklımıza gelen soru pvc zemin kaplama özellikleri nelerdir?

Neden tercih etmeliyiz? Güzel görüntülere ortam sağlayan bu tip yer kaplama aynı zamanda sizin tasarladığınız bir şekil ile buruşturulup evinizde veya is yerinizde farklı görüntüler oluşturabilirsiniz. Görüntüsü ve işlevi ile tercih oranı sürekli artan bir ivme gösteren yeni tarz yer döşemeleri, sizlerin hayallerini gerçekleştirmek adına farklı renklerle piyasaya çıkmaya devam ediyor.

Neden bunları kullanalım, Pvc zemin kaplama özellikleri nelerdir diye soranlar için. Kısaca özetleyelim. Üzerinde toz ve leke tutmaz, Anti bakteriyeldir, farklı tarz ve desenlere sahip olan bu kaplama çeşidi kullanacak olduğunuz alanlara hem temizlik getirsin hem sağlığınız tehlikeye düşmesin hem de ortama renk katsın. Kim istemez ki evlerinde bu kadar hoş özelliklere sahip bir kaplamayı ,Hem uygun fiyatlı hem de her alanda kullanılabilme özelliklerine sahiptir.

Aynı zamanda cila gerektirmeyen yapısı ile kendi özelliğini uzun yıllar koruyarak uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır.

Çevre bilinci ile üretilmiş ürünler çevreye zarar vermeyen malzemeler kullanılarak tasarlanmaya devam ediliyor. Günümüz teknolojisi ile buluşan kaplamalar her gün bünyesine bir özellik daha katmaktadır. 2 mm kalınlıktan başlayan ve 0.40 mikrondan başlayan ve 0.80 mikron film tabakasına sahip olan pvc zemin kaplamalarıdır 60x60 karo pvc zemin kaplamada mevcuttur yüzeyi Poliüreten ( PUR ) İle güçlendirilmiş olup darbelere yoğun kullanımlı alanlara uygundur.

Pvc Zemin Kaplamaları 

 

Yer döşeme metotları arasında en dikkat çekeni PVC zemin kaplamaLarı yöntemidir. PVC yer kaplama, pek çok alana uygulanabilen oldukça akıllıca bir çözümdür. PVC adı verilen sentetik bir maddeden elde edilen bu yer döşeme ile daha sağlam bir zemine sahip olabilirsiniz. Ucuz yer döşeme fikirleri arasında da yer alan bu yöntem, fiyat performans açısından da oldukça değerlidir.

PVC hakkında merak ettiğiniz pek çok detayı bu yazımızda bulabilirsiniz. PVC ile kaplanmış olan zeminlerin genel özellikleri kaplama işlemine başlanmadan önce mutlaka bilinmelidir.

PVC Zemin Kaplama Nedir?

PVC Zemin Kaplamaları olarak da bilinen bu zemin kaplama yöntemi eskiye dayanan bir yöntemdir. PVC adı verilen sentetik plastik türünden elde edilen bu yöntem, 1920’li yıllarda uygulanmaya başlanmıştır. PVC zemin kaplama, etilen ve klorun karışımından elde edilen ve vinil olarak da adlandırılan bir madde ile yapılmaktadır.

Açılımı “polivinil klorür” olan bu maddenin pek çok zemine uygulanabilir olması da dikkat çeken özellikler arasındadır. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle tercih edilen bu kaplama çeşidi ekonomik açıdan da olumlu etkiye sahiptir.

PVC Zemin Kaplama Özellikleri

PVC zemin karosu, pek çok olumlu özelliği ile ön plana çıkan bir yer döşeme yöntemidir. Bu yöntemin başlıca özellikleri arasında aşağıda belirttiğimiz maddeler yer almaktadır:

  • PVC zemin kaplama, uzun yıllar boyunca herhangi bir yıpranma ya da bozulma belirtisi göstermeden kullanılabilir.
  • Zemin kaplama PVC, ısıya karşı normali  üzerinde bir yalıtıma sahiptir. Bu sayede PVC kaplı zeminler ısıdan etkilenmez ve yanma belirtisi göstermez.
  • PVC ile kaplanmış olan zeminlerin tamamı sıvıya karşı da dayanıklıdır. Sıvı geçirgenliği bulunmayan bu zeminlerde kabarma ve paslanma gibi istenmeyen durumlarla da karşılaşılmaz.
  • PVC ile kaplı olan zeminler darbelere karşı direnç göstermektedir. Çabuk yıpranmayan bu zeminlerin genellikle kalabalık olanlarda kullanılmasının nedeni de budur.
  • PVC, ses yalıtımı sağlayan bir özelliğe sahip kaplama çeşididir. Bu tip zeminler konser salonlarında ve sinemalarda sıklıkla tercih edilmektedir.
  • PVC zeminler çabuk temizlenmekte ve herhangi bir şekilde kir ya da pas tutmamaktadır. Bu tip zeminler için antibakteriyel özelliği de sahiptir demek de doğru olacaktır.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri

Zemin kaplama çeşitleri söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak PVC kaplı zeminler geliyor. PVC ile kaplı zeminler malzemenin özelliklerine göre farklı çeşitlere de ayrılabiliyor. Bu çeşitlerin de başında homojen ve hetorejen PVC zemin kaplamaları yer alıyor.

Tüm bunların yanında akustik ve kondaktif vinil zemin kaplama yöntemleri de sıklıkla tercih ediliyor. PVC kaplı zeminlerin ofis, iş merkezi, hastane, okul, spor salonu, sinema ve konser salonları gibi alanlarda kullanılması da mümkün kılınıyor.

Özellikle de kolay temizlenen ve antibakteriyel olan bu zemin çeşidi hastane ve çeşitli sağlık kliniklerinde tercih edilmektedir. Ayrıca okul gibi kalabalık ve yoğun alanlarda da PVC ile kaplanmış zeminler kullanılmaktadır. Zemin kaplama yönteminin uygulandığı alana göre çeşidi de değişiklik gösterebilmektedir.

PVC Zemin Kaplama Fiyatları

PVC zemin kaplamaları yönteminin fiyat performans açısından en tatmin edici yöntem olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bu kaplama yönteminde alanın özellikleri ve ölçüsü fiyata doğrudan etki eden detayların başında gelmektedir.

PVC kaplama fiyatları için en doğru bilgiye bu alanda uzman kişiler ile görüşerek ulaşabilirsiniz. Yine de pek çok zemin kaplama yöntemlerine oranla PVC tercih edilen zeminlerin maaliyeti oldukça uygundur. Üstelik PVC ile kaplanmış olan zeminleri uzun seneler boyunca bozulmadan ve yıpranmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.