Pvc zemin kaplamaları

PVC zemin kaplamaları, sistemlerinin pazar payı hem Türkiye'de hem de Dünya'da hızla yükselmektedir. Bunun oluşmasını sağlayan faktörler; alanında teknolojinin ilerlemesi ve üretilen ürünlerin kalitesinin yüksek seviyelere ulaşmasıdır, Artık bireyler de kaliteli ürün tercihinde hassas davrandıkları için bu ürünlerde oluşan müşteri memnuniyeti sayesinde bilhassa Avrupa'da olmak üzere ticari ortamlardaki pazar payı ciddi bir yere gelmiştir.

Türkiye'deki pazar payı ise henüz istenen düzeyde olmasa da artış içerisindedir. Bu payın gelecekteki birkaç sene içerisinde yükseleceği düşünülmektedir. Bu yükselmeyi yavaşlatan tek etken ticari kaygılardır. Ticari kaygılardan ötürü sektöre yeterli teknoloji ve niteliğe sahip olmayan ürünler sokulmaktadır. Diğer ticari grup ürünlerde olduğu gibi ürünlerinde de hijyen, bakımının kolay olması ve sağlamlık önemlidir. Bütün ihtiyaçların üstünde kalınlığa sahip, gerçek saf PVC'den oluşan ya da az bir oranda katkı materyali bulunduran aşınma yüzeyleri ile ticari tip yer kaplamaları neredeyse bütün kullanım yerlerinde yüksek miktarda Pvc zemin kaplama sağlamlık göstermektedir.

Sağlık, eğitim, ev, endüstri, ofis, mağaza gibi değişik sektörlerde, bütün mekanların gereksinimine uygun malzemesi çözümleri ile bütün ihtiyaçlara yanıt verebilmek amacıyla, Zemin döşemesi yaptırmak istiyoruz ve araştırma yaparken ilk aklımıza gelen soru pvc zemin kaplama özellikleri nelerdir?

Neden tercih etmeliyiz? Güzel görüntülere ortam sağlayan bu tip yer kaplama aynı zamanda sizin tasarladığınız bir şekil ile buruşturulup evinizde veya is yerinizde farklı görüntüler oluşturabilirsiniz. Görüntüsü ve işlevi ile tercih oranı sürekli artan bir ivme gösteren yeni tarz yer döşemeleri, sizlerin hayallerini gerçekleştirmek adına farklı renklerle piyasaya çıkmaya devam ediyor.

Neden bunları kullanalım, Pvc zemin kaplama özellikleri nelerdir diye soranlar için. Kısaca özetleyelim. Üzerinde toz ve leke tutmaz, Anti bakteriyeldir, farklı tarz ve desenlere sahip olan bu kaplama çeşidi kullanacak olduğunuz alanlara hem temizlik getirsin hem sağlığınız tehlikeye düşmesin hem de ortama renk katsın. Kim istemez ki evlerinde bu kadar hoş özelliklere sahip bir kaplamayı ,Hem uygun fiyatlı hem de her alanda kullanılabilme özelliklerine sahiptir.

Aynı zamanda cila gerektirmeyen yapısı ile kendi özelliğini uzun yıllar koruyarak uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır.

Çevre bilinci ile üretilmiş ürünler çevreye zarar vermeyen malzemeler kullanılarak tasarlanmaya devam ediliyor. Günümüz teknolojisi ile buluşan kaplamalar her gün bünyesine bir özellik daha katmaktadır. 2 mm kalınlıktan başlayan ve 0.40 mikrondan başlayan ve 0.80 mikron film tabakasına sahip olan pvc zemin kaplamalarıdır 60x60 karo pvc zemin kaplamada mevcuttur yüzeyi Poliüreten ( PUR ) İle güçlendirilmiş olup darbelere yoğun kullanımlı alanlara uygundur.

Pvc zemin kaplamaları 

Pvc zemin kaplamaları ; hammadesi pvc esaslı olan zemin kaplama ürünüdür, Zengin renk ve desen seçenekleri bulunan  kolay uygulanabilirliği,leke tutmaması ve temizliği zahmet gerektirmeyen olduğu için tercih edilmektedir.

Hijyen açısından en temiz olması gereken hastanelerin pvc zemin kaplama'larını tercih etmesinden bunu anlayabilirsiniz. Pvc zemin kaplamaları düz ve pürüzsüz zemin özelliği taşıyan modelleri ile spor salonların ve okullarda tercih edilme sebeplerindendir.Farklı modelleri ile engellilerin iç mekanlardaki yürüyüş yollarının daha belirgin hale gelmesi için de kullanılmaktadır.

 PVC esnek zemin malzemesi döşenecek zeminin toz, küçük çatlak ve yarıklardan, yağ, boya, gibi kalıntılardan kazınarak ve tozu emen zımpara makinesi ile zımparalanarak  tamamen arındırılması, astar uygulaması ile zeminin yapıştırıcıya hazır duruma getirilmesi, yapıştırıcının ince dişli mala ile zemine yayılması, kıvama geldikten sonra PVC malzemenin yapıştırıcı üzerine serilmesi, içindeki hava boşluklarının ovuşturularak çıkartılması, parçalar arasındaki derzlerin derz açma bıçağı ile açılması, açılan derzlere kaynak makinesi yardımı ile sıcak kaynak yapılması ve böylece yekpare bir zemin elde edilmesi.

PVC ZEMİN KAPLAMA UYGULAMA ALANLARI ;Yoğun trafik alanlar için,hastanelerde ameliyathane röntgen odaları koridorlar yoğun bakım vs, okullar , ofis , fabrikalar , kamu binaları,oteller , resturant , kreş ,ev ,merdiven,yemekhane,ana okululaları,vs tüm iç mekanların zeminlerine döşenen bir üründür. hastaneler, sağlık ocakları, dispanserler, laboratuarlar, eczaneler, okullar, anaokulları, yatakhaneler , kreşler, ofisler ve kamu binaları mağazalar ,süper marketler, oteller, kapalı spor salonları ,Sinema, Tiyatro Salonları,Konferans, Konser, Kongre, Salonları -Ticaret Merkezler –Pvc zemin kaplama Fabrikaların Yönetim Ofisleri – Havaalanları -Ticari alanlara-Fuarcılık Sektörü-Ofis Mekanları-Oteller ve Yönetim Ofisleri -Banka Yönetim Binaları ve Şubeleri- Devlet Daireleri gibi mekânlarda tercih edilir.

Pvc zemin kaplamaları  fazla katmanlardan oluşan  zemin kaplamalarıdır. EN 649 ve buna bağlı olarak Bu ürünler 2mm kalınlıkta, minimum 0.70 mikron aşınma tabakalı ürünlerdir. En üst tabaka saf PVC'den oluşan şeffaf aşınma tabakası olup orta kısımda renk ve desen Pvc zemin kaplamaları tabakası, en alt tabakada da ısıya ve iklim koşullarına göre genleşmeyi engelleyici  PVC katkı malzemelerinden oluşan astar tabaka bulunmalıdır,bu ürünlerin sadece üst aşınma tabakası sıcak kaynak tutacağından Pvc zemin kaplamaları kullanım sırasında insan ve araç trafiğiyle yanan köpük tabakanın hareket ederek kaynağı etkisiz hale getirmesinden ve kaynak atmalarına neden oluşturmasından dolayı kullanılmaması gereken ürünlerdir. Heterojen PVC yer kaplamaları genellikle rulolar halinde üretilir. Yoğun insan ve araç trafiğinin olduğu yerlerde cila istememesi ve  homojen ürünlere göre "daha kolay temizlenebilir olma" özelliği tercih sebebi olabilir.